قیمت گذاری عکاسی صنعتی

۹ سوال اساسی که قبل از برآورد قیمت عکاسی صنعتی باید بپرسید

۹ سوال اساسی که قبل از برآورد قیمت عکاسی صنعتی باید بپرسید

در برآورد قیمت­ عکاسی صنعتی، این یک خطر بزرگ است که قبل از پرسیدن سوالات درست از مشتری، قیمت اعلام کنید. این امر نه تنها شما را آماتور جلوه می‌دهد، بلکه ممکن است شما کاری را بگیرید که واقعاً ارزش آن پول یا زمان را نداشته باشد. این‌ها سوالاتی هستند که شما باید قبل از اعلام قیمت عکاسی صنعتی از مشتری بپرسید.

ممکنه باور نکنید اما اغلب از من می­خواهند بدون کوچکترین اطلاعاتی، در یک جمله، در ایمیل یا اینستاگرام، قیمت عکاسی صنعتی اعلام کنم. این موضوع شبیه به این می‌ماند که شما با یک آشپز تماس گرفته و به او بگویید “سلام، من غذای شما را دوست دارم، هزینه پخت غذا برای کل خانواده‌ی من چقدر می‌شود؟” بدون داشتن جزییات دقیق، انجام خواسته‌ی شما غیره ممکنه.

حتی اگر خوش شانس باشید که یک جمله برای شما توضیح ارسال کنند، باز هم ممکن است مسایل مطرح نشده‌ای در هنگام اجرای کار شرایط را به کلی تغییر دهد.

معمولا شخصی که قصد سفارش پروژه‌ی عکاسی صنعتی را دارد، از افراد و مجموعه‌های زیادی درخواست قیمت می‌کند. اگر شما تنها عکاسی باشید که مشتری را بررسی نمی‌کنید و بدون داشتن جزییات اعلام قیمت عکاسی صنعتی کنید، اینطور به نظر میرسد که یا شما به کار خود مسلط نیستید یا این که این پروژه برای شما مهم نیست.

شاید در ابتدا این موضوع خیلی واضح به نظر برسد، اما معمولا در پایان کار با یک خستگی به پایان می­رسد!

این مجموعه سوالاتی است که قبل پذیرفتن یک پروژه‌ی عکاسی صنعتی از مشتری بپرسید.

 

  1. از چه محصولی باید عکاسی شود؟

دانستن نوع محصول در شروع کار فضای اصلی کار عکاسی صنعتی را برای شما مشخص می‌کند. به غیر زمانی که شما با طراحان یا آژانس‌های تبلیغاتی کار می‌کنید، دانستن نوع محصول سرنخ‌هایی به شما می‌دهد که بدانید با چه قشری از جامعه طرف هستید و با چه سبکی باید با آن‌ها کار کنید. همچنین جزییات زیادی از دقت کار را برای شما مشخص می‌کند. به طور مثال وقتی قرار است از جواهر عکاسی کنید دقت کار، نورپردازی، حفظ امنیت محصول و محدودیت زمان بسیار متفاوت از عکاسی از قطعات صنعتی یا پلاستیکی می‌باشد.

 

  1. محصول چه جنسی دارد؟

جنس محصول تاثیر اصلی را در نوع نورپردازی و تجهیزات عکاسی صنعتی دارد. جنس محصول می‌تواند مات، براق یا شفاف باشد اما بیشتر مواقع محصول ترکیبی از این موارد است. وقتی محصول براق باشد مشخصه دیگری همچون فرم هم به این لیست اضافه می‌گردد که در زمان نورپردازی و قیمت عکاسی صنعتی بسیار تاثیر گذار است. در واقع عکاسی از یک استوانه براق بسیار سخت‌تر از عکاسی از یک مکعب براق است.

اغلب به علت اینکه کارفرما از اهمیت این موضوع آگاه نیست، جزییات دقیقی به شما نمی‌دهد. به طور مثال عموم محصولات بهداشتی بسته‌بندی مات دارند اما درب محصول یا لیبل محصول کاملا براق است. این بخش مربوط به خود شماست که تمام جزییات را بپرسید.

 

  1. چه سبکی باید عکاسی شود؟

اولین سوال این است که به دنبال چه سبکی می‌گردند. بهتر است که در این مرحله هیچ عکسی برای رسیدن به هدف نهایی نگیریم، معمولا من برای آن‌ها تعدادی نمونه ارسال می‌کنم و از آن­ها میپرسم که می‌خواهند عکس‌هایشان چگونه باشد. این کار چند مزیت دارد. اول، خیلی سطحی متوجه می‌شوم چقدر می‌خواهند عکس‌هایشان هنری باشد. دوم، این نشانگر خوبی‌ست برای این‌که بدانم چه افراد و ابزاری برای این پروژه احتیاج خواهم داشت. و در پایان، چند سر نخ در مورد بودجه‌ی آن‌ها دریافت می‌کنم.

 

  1. چه تعداد عکس نهایی مورد نیاز است؟

شاید این موضوع خیلی واضح به نظر برسد، اما به یاد داشته باشید ممکن است فرهنگ لغت شما و مشتری یکی نباشد. کلمه “نهایی” روشن می سازد که آنچه که در مورد آن صحبت می شود، خروجی نهایی عکاسی صنعتی است نه عکس‌هایی که می‌گیرید تا از میان آن‌ها تعدادی عکس انتخاب شود. این نه تنها به شما چند سرنخ می‌دهد که بتوانید مدت زمان و قیمت عکاسی صنعتی را تخمین بزنید بلکه می‌توانید مدت زمان مورد نیاز برای ریتاچ را نیز محاسبه کنید. اخیراً مشتری­‌ای داشتم که ۱۵ تا ۲۰ عکس از لباس می‌خواستند در حالی که منظور آن‌ها ۱۵ تا ۲۰ دست لباس در تن مدل بود و در نهایت ۶۰ تا ۸۰ عکس ادیت شده نیاز بود، که این مطلب نیازمند زمان بیشتری در عکاسی صنعتی، ادیت تصاویر، هزینه‌های مربوط به مدل و لوکیشن است که باید قبل از اعلام قیمت برآورد شود.

 

  1. تصاویر کجا مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

صرف‌نظر از صنعتی که در آن کار می‌کنید، همیشه باید در مورد مصرف عکس سوال بپرسید. نه فقط به‌ این دلیل که عکس‌هایی که در یک کمپین تبلیغاتی جهانی استفاده می‌شوند باید خیلی بیشتر از یک عکس پرتره در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گیرند بلکه پرسش این سوال جزییات بیشتری از پروژه در اختیار شما می‌گذارند.

همیشه باید تصاویر را بر اساس اینکه کجا و چگونه قرار است از آن استفاده شود قیمت عکاسی صنعتی را برآورد کنید. مشتریان باید با این اطلاعات شما را راهنمایی کنند اما خیلی اوقات از این کار امتنا می‌کنند. فکر می‌کنم این گاهی به علت بی‌تجربگی است و دیگر مواقع عمداً این اطلاعات را به شما نمی‌دهند؛ زیرا آن‌ها فکر می‌کنند این موضوع روی قیمت تاثیرگذار است. پس پرسیدن این سوال را فراموش نکنید.

 

  1. آیا عکس‌ ادیت شده نیاز دارند یا فقط فایل‌های خام؟

معمولا ادیت عکس‌ها ­بخش زیادی از زمان یک پروژه عکاسی صنعتی را تشکیل می‌دهد. برخی از مشتریان ترجیح می‌دهند خودشان این کار را انجام دهند و برخی دیگر توقع دارند عکس ادیت شده تحویل بگیرند. بهتر از قبل اعلام قیمت این مطلب را شفاف کنید.

 

  1. تصویر چه مشخصاتی باید داشته باشد؟

این روش دیگری است برای این­که کاربرد تصویر را به دست آورید. همچنین از نگاه تکنیکال، می­‌تواند روی تجهیزاتی که باید استفاده کنید، نیاز داشته باشید یا اجاره کنید تاثیر گذار باشد. به طور مثال اگر مشتری نیاز به عکسی داشته باشد که باید در ابعاد بزرگ چاپ شود شما می‌بایست از دوربینی با رزلوشن بالاتر استفاده کنید.

 

  1. کجا باید عکاسی صنعتی انجام شود؟

در خصوص عکاسی صنعتی از محصول با پشت زمینه ساده این معمولا این موضوع مورد اهمیت نیست زیرا محصول باید در استودیو عکاسی شود. ولی در بقیه موارد ممکن است مشتری به شما نگوید کجا باید عکاسی انجام شود یا اینکه این موضوع را مبهم و سربسته باقی بگذارد. بدیهی‌ست که این یک مشکل است، زیرا می‌تواند به طور چشمگیری شرایط، میزان زمان، تجهیزات و قیمت عکاسی صنعتی را تغییر دهد. اگر لوکیشن فضای بیرونی باشد شرایط آب و هوا می‌تواند خیلی تاثیرگذار باشد.

اگر ساختمان قدیمی یا متروکه باشد باید بپرسید دسترسی به برق دارید یا خیر، حتی اگر ساختمان مدرن هم باشد باز دانستن این مطلب مهم است. برق ممکن است از سمت مشتری چشم پوشی شود اما به طور چشمگیری می‌تواند بر کار عکاس و تجهیزاتی که باید به همراه داشته باشد تاثیر گذار باشد. اگر چیزهایی مانند ژنراتور باید اجاره شوند، بدیهی‌ست که باید در اعلام قیمت مد نظر قرار گیرند.

همچنین فاصله جغرافیایی با لوکیشن نیز مهم است زیرا شما باید علاوه بر مدت زمان رسیدن به مقصد هزینه‌های حمل و نقل را نیز به شرایط کلی اضافه کنید. این مطلب اگر بیش از یک روز کاری طول بکشد شرایط اسکان نیز اهمیت پیدا می‌کند.

همچنین اگر شما باید لوکیشن را مشخص کنید باید بودجه مشتری جهت انتخاب لوکیشن را جویا شوید.

 

  1. ایده پردازی؟

زمانی که شما با آژانس‌های تبلیغاتی یا برای یک کمپین عکاسی می‌کنید به طور معمول جزییات اصلی کار مشخص است. اما در کار کردن با مشتریان به صورت مستقیم با توجه به این‌که از جزییات این صنعت آگاه نیستند، مشتری از شما توقع ایده پردازی نیز دارد. باید بدانید ایده‌پردازی عکاسی صنعتی نیازمند صرف زمان و استفاده از افراد مختلف است. پس باید در این موارد هزینه ایده پردازی به طور جداگانه به هزینه‌های پروژه اضافه گردد.

 

در پایان باید چند نکته را به طور پراکنده اشاره کنم. موارد بسیار زیادی هستند که شما در طول سال‌های کاری در حوزه عکاسی صنعتی به صورت تجربی با آن آشنا می‌شوید. اما به طور کلی باید بدانید هزینه‌هایی بسیاری هستند که شما در هر پروژه متحمل می‌شوید که در ابتدای کار از آن بی‌خبرید. هزینه‌هایی مانند اجاره لوکیشن که زمان مشخصی دارد یعنی شما اگر یک فضا را اجاره می‌کنید به طور مثال می‌توانید ۱۲ ساعت در آنجا کار کنید نه ۲۴ ساعت! و این مطلب در خصوص تمامی مسایل از مدل گرفته تا تجهیزات صدق می‌کند.

عکاسی در فضای باز در بیشتر مواقع وابسته به خورشید است. که در این امر فصل، در واقع مدت زمان روشنایی روز بسیار تاثیرگذار است. و حتی در موارد خاص‌تر زوایه تابش خورشید این بازه زمانی را کوچک‌تر می‌کند و مدت زمان عکاسی صنعتی را طولانی‌تر.

 هزینه‌های به ظاهر کوچکی نیز مانند هزینه‌های حمل نقل با طولانی شدن پروژه قابل توجه می‌شوند.