سه پایه عکاسی صنعتی

هر آنچه که در خصوص خرید تجهیزات عکاسی صنعتی باید بدانید – سه پایه

خرید تجهیزات عکاسی صنعتی – سه‌پایه

دنیای عکاسی صنعتی وابستگی زیادی به تجهیزات دارد و این امر باعث شده در هنگام خرید تجهیزات با گزینه‌های بی‌شماری مواجه شویم. این تنوع گاهی باعث سردرگمی و انتخاب اشتباه می‌شود. یکی از مهمترین ابزار در عکاسی صنعتی، نگهدارنده‌های دوربین هستند. در این مطلب سعی می‌کنیم شما را با دسته‌های مختلف و نکاتی که باید برای خرید سه‌پایه عکاسی صنعتی بدانید آشنا کنیم.

نگهدارنده‌های دوربین انواع مختلفی دارند. در ابتدا به بررسی امکانات سه‌پایه‌ها قابل حمل می‌پردازیم. این دسته امکانات و مشخصات متفاوتی دارند که ساده‌ترین نوع آن‌ها تفاوتی با یک میز برای ثابت نگه داشتن دوربین نمی‌کنند!

مشخصات اصلی سه‌پایه

۱.وزن

یکی از مشخصه‌های مهم و تاثیرگذار در قیمت، وزن سه‌پایه است. سه پایه ها به طور معمول از جنس آلومینیوم و کربن ساخته می‌شوند. کربن در قیاس با فلزهای دیگر بسیار سبک‌ و مقاوم‌تر بوده و تا حد زیادی لرزش را در خود خنثی می‌کند. پس اگر جزو افرادی هستید که زیاد سفر می‌کنند و وزن جزو ملاک‌های شماست، در ابتدا باید سه پایه‌های کربن را انتخاب کنید. اما برای استفاده در استودیوی عکاسی صنعتی این موضوع خیلی قابل اهمیت نیست.

تجهیزات عکاسی صنعتی

۲.سر سه پایه

سه­پایه‌های حرفه‌ای و مناسب برای عکاسی صنعتی به دو  بخش بدنه (Leg) و سر (Head) تقسیم می‌شوند. در هنگام خرید شما این امکان را دارید که هر کدام از این دو را جداگانه انتخاب کنید. برخی ترکیب‌های محبوب هم در یک بسته ارایه می‌شوند که قیمت کمتری نسبت به همان ترکیب به صورت جداگانه دارند؛ مانند دوربین‌هایی که به همراه لنز فروخته می‌شوند.

سرها مدل‌های متفاوتی دارند که ما به دو نوع از مرسوم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • Ball Head

این دسته از سرها شامل یک کُره و یک دسته هستند. به طوری که وقتی دوربین روی آن نصب می‌شود می‌توان به راحتی دوربین را در هر جهتی چرخاند و در حالتی ثابت کرد. این موضوع در عکاسی صنعتی خیلی کاربردی نیست اما در انواع دیگر بسیار سودمند است.

یکی از معایب مهم این نوع سر یا هدها در عکاسی صنعتی این است که نمی‌توان روی یک محور به صورت دقیق حرکتشان داد. به طور مثال وقتی شما عکس پاناروما می‌گیرید باید دوربین در محور افقی به صورت کاملاً دقیق بچرخد که این امکان در این سرها وجود ندارد.

  • ۳WAY Head

این دسته از سرها حاوی ۳ عدد کنترل کننده هستند که به شما امکان چرخش دوربین در محور افقی، عمودی یا تغییر کادر از حالت افقی به عمودی را می‌دهند. مهمترین مزیت این سرها دقت است که در عکاسی صنعتی بسیار مهم است.

هدهای دیگری نیز برای مصارف دیگری از جمله عکاسی پاناروما، ۳۶۰ و.. وجود دارد که از حوصله این مطلب خارج است.

سه پایه‌ها یک ستون مرکزی دارند که فقط در محور عمودی بالا و پایین می‌رود. اما دسته دیگری از سه پایه‌ها وجود دارند که ستون مرکزی آنها امکان افقی شدن هم دارند و شما می‌توانید دوربین را بر سوژه عمود کنید. پس اگر از دیدن عکس‌های غذا از بالا (Head Shot) هیجان زده می‌شوید این سه پایه‌ نیاز اصلی شماست.

تجهیزات عکاسی صنعتی

برخی امکانات کمکی نیز وجود دارند که به استفاده هرچه بهتر و دقیق‌تر از سه‌پایه کمک می‌کنند. از جمله این موارد که بسیار در عکاسی صنعتی کاربردی هستند می‌توان به ترازهای نصب شده روی محورهای مختلف جهت تراز کردن دوربین، حلقه‌های مدرج جهت حرکت دادن و چرخاندن دوربین به طور دقیق اشاره کرد.

تک پایه  MONOPOD

دسته دیگری از نگهدارنده‌ها نیز وجود دارند که تنها یک پایه دارند و هد جداگانه ندارند. این پایه‌ها که مانند عصای کوهنوردی می‌مانند بیشترین کمک را به عکاسان ورزشی یا طبیعت می‌کنند و در عکاسی صنعتی کاربرد چندانی ندارند. زیرا در این سبک از عکاسی عموما سرعت شاتر برای فریز کردن سوژه بسیار بالاست، پس نگرانی برای لرزش دست وجود ندارد. اما با توجه به اینکه این عکاسان از لنزهای بلند با وزن زیاد استفاده می‌کنند تحمل وزن دوربین و لنز در طولانی مدت کاری طاقت فرساست. این تک پایه‌ها به علت وزن و حجم کم ابزار بسیار کاربردی برای این دسته از عکاسان است.

تجهیزات عکاسی صنعتی

سه پایه صلیبی

دسته آخر سه‌پایه‌های صلیبی هستند. همان‌طور که از نام آن پیداست شبیه به صلیب هستند. در واقع یک محور عمودی قدرتمند دارند و یک محور افقی که دوربین روی آن نصب می‌شود. این دسته سه پایه مزایای بسیار زیادی دارند اما به علت ابعاد بزرگ و وزن زیاد فقط در استودیو، به ویژه در عکاسی صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برندها

با توجه به مفاهیم بیان شده حال می‌دانیم هنگام خرید سه پایه به چه نکاتی باید توجه کنیم. در بخش مشخصات هر سه پایه جزییات وزن، نوع هد، جنس بدنه، حداقل و حداکثر ارتفاع و نوع محور مرکزی بیان شده است.

از برندهای معروف و مناسب برای عکاسی صنعتی می‌توان به مانفرتو، گیتزو و ونگارد اشاره کرد.

اگر علاقه‌مند به آشنایی بیشتر با تجهیزات عکاسی صنعتی را دارید مقاله رنگ در عکاسی صنعتی را بخوانید.